ostatnie 10 dodanych

Standardy

XHTML 1.1 Valid! CSS 2.0 Valid!

Statystyki

statystyki www stat.pl

 

Carl Orff - „Carmina Burana”

21 Sep 2005 :: 17:36

Pewnie większość z Was zastanawia się teraz co to w ogóle jest. Ostrzegam od razu. To nie rock, to nie metal, to nie pop. To kantata sceniczna, czyli utwór wokalno-instrumentalny o uroczystym charakterze. Zdaję sobie sprawę, że w tym momencie odstraszyłem 80% potencjalnych słuchaczy, jednak mnie to nie zraża – i tak najprawdopodobniej każdy z Was słyszał fragmenty kompozycji Carla Orffa przynajmniej raz w życiu.

Oryginalnie Carmina Burana to zbiór rękopisów ponad tysiąca wierszy i pieśni napisanych przed przed początkiem XIII wieku. Tytuł (łac. Carmina Burana - "Pieśni z Beuren") został nadany przez Johanna Andreasa Schmellera w 1847. Choć nazwa wskazywałaby, że miejscem pochodzenia winno być opactwo benedyktów w Beuren, prawdopodobnie jest nim Seckau. Zbiór ten jest podzielony na 6 części: Carmina ecclesiastica, Carmina moralia et satirica, Carmina amatoria, Carmina potoria, Ludi, Supplementum.

Carl Orff w 1937 roku dokonał wyboru części tekstów i na ich podstawie skomponował kantatę na orkiestrę, chór i instrumenty solowe. Mimo, że część utworów oryginalnych posiadała zapis muzyczny, Orff zdecydował się napisać muzykę całkowicie od nowa. Utwór ten jest prawdopodobnie najbardziej znanym utworem muzycznym okresu nazistowskich Niemiec. Początkowo przyjęty bardzo chłodno i uznany przez krytyków za „zdegenerowany”, zyskiwał sobie coraz większą popularność.

Dziś nie ma chyba człowieka, który by go nie słyszał (niewiedząc o tym nawet). Ostatnio niesmakiem napawa mnie fakt użycia utworu otwierającego „O! Fortuna!” w reklamie środka do zmywarek. Wielokrotnie wykorzystywany przy produkcjach filmowych (chociażby „Omen”), będzie się wydawał znajomy wielu słuchaczom.

Do mnie najbardziej przemawia niezwykła podniosłość i monumentalność tego dzieła. Słucham go od lat dziecinnych i cały czas mi się nie znudziło. Nie wiem czy umiałbym dostatecznie zachwalać ten utwór, żeby choć część z Was po niego sięgnęła, więc tego nie zrobię – mam nadzieję, że zrobi to za mnie Wasza ciekawość. Powiem tylko, że nie jest to „zwyczajna muzyka poważna”.

Całej płyty można całkowicie legalnie posłuchać pod adresem: http://bbs.micha.waw.pl/pub/mp3/carl%20orff%20-%20carmina%20burana.ogg . Miłego słuchania.

Moja ocena 10/10.

marshen

Komentarze:

imię:
mail: [opcjonalnie]
smile wink wassat tongue laughing sad angry crying splash bad hmm argue
blink cool dry ohmy biggrin rolleyes kiss sleep unsure businesssmiley ble sly
yes saliva scream wall yaw happy dizzy sweat yeah look lookaround swot
bow censored gaffe no ok phi quiet read shit 
| Zapomnij