ostatnie 10 dodanych

Standardy

XHTML 1.1 Valid! CSS 2.0 Valid!

Statystyki

statystyki www stat.pl

 

Umberto Eco w wysokich obcasach!!

02 May 2005 :: 15:20

W sobotnim numerze "Wysokich obcasów" (dodatku do Gazety Wyborczej) przedrukowano fragmenty najnowszej książki Umberto Eco "Historia piękna" opowiadającej o ewolucji ideału piękna: kobiety, mężczyzny, natury, Boga i szatana; o ich obrazie w literaturze i sztuce. Znaleźć w niej można również syntezę epokową wyobrażeń piękna od czasów starożytnych po czasy współczesne.
Zachęcam do zapoznania się z fragmenatmi, a przez to może dalszej lektury.
A tu fragment fragmentu :)

"Sztuka awangardowa nie stawia problemu piękna. Przyjmuje się milcząco jako pewnik, że nowe obrazy są artystycznie "piękne" i powinny sprawiać taką samą przyjemność, z jaką współcześni oglądali obraz Giotta czy Rafaela, ale dzieje się tak właśnie dlatego, że prowokacja awangardowa gwałci wszelkie kanony estetyczne. Sztuka nie stawia już sobie za cel dostarczania obrazu naturalnego piękna ani nie zamierza wywoływać spokojnej przyjemności kontemplowania harmonijnych form. Przeciwnie, chce ona uczyć interpretowania świata innymi oczami, radowania się powrotem do modeli archaicznych lub egzotycznych: świata snu lub fantazji osób umysłowo chorych, wizji wywoływanych przez narkotyki, ponownych odkryć materii, umieszczania przedmiotów użytkowych w nowych, zaskakujących kontekstach (dada, ready made), impulsów nieświadomości.

Jedynie sztuka abstrakcyjna przywróciła ideę geometrycznej harmonii przypominającą estetykę proporcji. Buntując się przeciw podległości czy to wobec natury, czy wobec życia codziennego, zaproponowała formy czyste, od geometrii Mondriana do wielkich płócien monochromatycznych Kleina, Rothko i Manzoniego. Każdemu, kto zwiedzał wystawę lub muzeum w minionych dziesięcioleciach, zdarzyło się zapewne słyszeć, jak zwiedzający przed obrazem abstrakcyjnym zapytywali: "Co on właściwie przedstawia?" albo: "Czy to w ogóle jest sztuka?" A zatem nawet ów "neopitagorejski" powrót do estetyki proporcji i liczby nastąpił wbrew współczesnej wrażliwości, wbrew pojęciu, jakie zwykły człowiek ma o pięknie."

Więcej informacji w "Wysokich obcasach" albo
KLIKNIJ TU
Sprawdźcie to.

ada

Komentarze:

imię:
mail: [opcjonalnie]
smile wink wassat tongue laughing sad angry crying splash bad hmm argue
blink cool dry ohmy biggrin rolleyes kiss sleep unsure businesssmiley ble sly
yes saliva scream wall yaw happy dizzy sweat yeah look lookaround swot
bow censored gaffe no ok phi quiet read shit 
| Zapomnij