ostatnie 10 dodanych

Standardy

XHTML 1.1 Valid! CSS 2.0 Valid!

Statystyki

statystyki www stat.pl

 

"Siewca Wiatru" - Kossakowska

09 Nov 2004 :: 16:12

Maja Lidia Kossakowska to pierwsza autorka fantasy, jaką zdarzyło mi się czytać. I z zadowoleniem stwierdzam, że książka bardzo udana.
"Bóg opuścił Raj. Zabrał ze sobą tylko Królową, patriarchów i swojego ulubionego anioła - Matatrona, który swym śpiewem na cześć Pana powoływał do życia Anioły niższe". Ale o tym, że Boga nie ma, wie tylko 3 najwyższych Aniołów Królestwa - Rafael [regent] Gabriel [Książe Magów] Michael [Pan Zastępów] i dwóch posłańców mogących stawać przed Tronem bez uprzedzenia. Wie o tym także Lucyfer i Asmodeusz [Książe Piekieł i jego prawa ręka]. Piekło nie jest tu przedstawione jako miejsce zła wcielonego. Zło wcielone ma dopiero nadejść: Siewca Wiatru, czyli zło, które Pan odrzucił [a więc tak silne jak On] nadchodzi jako Armagedon, ostateczna bitwa o to, czy Królestwo przetrwa... [zresztą już nie pierwsza]
Do tego dochodzi Deamon Frey [alias Abbaddadon, Tańczący na Zgliszczach, Burzyciel Światów, Anioł Zagłady], który jako jedyny, jak glosi przepowiednia Pana, może stanąć do walki z Siewcą i pokonać go, ale ktoś czycha na jego życie. Przewroty, intrygi pałacowe, bitwy, starcia, potyczki.
Książka pokazuje nieco obrazoburczy obraz nieba, ale za to czyta się ją jednym tchem. Sceny batalistyczne na miarę Tolkiena czy Sapkowskiego. Zaczerpnięta z mitologii chrześcijańskiej fabuła z świetną narracją okraszoną szczyptą doskonałego, nie tylko czarnego, humoru. Wątki afer, wzajemnych niechęci i sojuszy wewnątrz Nieba oraz z Pieklem dodają smaczku.
Wciąga, a nawet fascynuje
Można do niej wracać
Ocena: 9/10

jerzy

Komentarze:

imię:
mail: [opcjonalnie]
smile wink wassat tongue laughing sad angry crying splash bad hmm argue
blink cool dry ohmy biggrin rolleyes kiss sleep unsure businesssmiley ble sly
yes saliva scream wall yaw happy dizzy sweat yeah look lookaround swot
bow censored gaffe no ok phi quiet read shit 
| Zapomnij